Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Santa Barbara offers a fresh perspective on traditional furniture design. The Santa Barbara arm chair is a modern take on the classic wingback chair. Elegant lines are the hallmarks of this piece. Welt trim accentuates the graceful contours of the sloped arms, while a handsome Sandstone finish on the tapered legs combines with neutral fabric upholstery for a polished yet casual feel.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 24.13 in and 61.29 cm |
|---|---|
| Cubes | 20.75 |
| Date Introduced | April 2018 |
| Division | Casegoods |
| Fabric | B513 |
| Fabric Shown | B513 |
| Finish Shown | WDF – 385 Sandstone |
| Instock | Yes |
| Made To Order | No |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 37.63 |
| Overall Product Width | 25.5 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Name Search | Santa Barbara Arm Chair |
| Product Style | Casual Traditional |
| Product Type | Arm Chair |
| Program | Santa Barbara |
| Qty On Hand | 42 |
| Rooms | Bernhardt_Santa-Barbara_2018_Catalog-0005.jpg and Bernhardt_Santa-Barbara_2018_Catalog-0025.jpg |
| Roomtype | Dining |
| Seat Depth | 19.13 in and 48.59 cm |
| Seat Height | 19 in and 48.26 cm |
| Seat Width | 20.25 in and 51.44 cm |
| Shipping Weight | 66.58 |
| Total Shipping Weight | 66.58 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Welt trim around top of chair (including arms) and around bottom of chair | Yes |
| Upholstered seat, inback, outback, inarms and outarms | Yes |
| Website Finish Color | Light |
Reviews
There are no reviews yet.