Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Inspired by Californias laid-back vibe and unique sense of style, the Santa Barbara nightstand features a clean form, an uncommon mix of materials and a light color palette. The three drawer fronts are wrapped in performance fabric with a faux leather look and feel. Finished in Vintage Nickel, the hexagonal pulls appear to have aged over time. Wire-brushed, cerused oak veneers are presented in a handsome tan Sandstone finish, delivering a polished yet casual feel.
Features
| Leather | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Cubes | 16.86 |
|---|---|
| Fabric | B446 |
| Fabric Shown | B446 |
| Finish Shown | WDF – 385 Sandstone |
| Overall Product Height | 29.75 |
| Overall Product Width | 34 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Casual Traditional |
| Product Type | Nightstand |
| Program | Santa Barbara |
| Rooms | Bernhardt_Santa-Barbara_2018_Catalog-0020.jpg and Bernhardt_Santa-Barbara_2018_Catalog-0030.jpg |
| Roomtype | Bedroom |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 147.93 |
| Total Shipping Weight | 147.93 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Three drawers with raised drawer fronts wrapped in performance fabric with double-needle stitching | Yes |
| Anti-tip kit | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Tapered foot | Yes |
| Depth | 19 in (48.26 cm) |
| Height | 29.75 in (75.56 cm) |
| Width | 34 in (86.36 cm) |
| Qty On Hand | 42 |
Reviews
There are no reviews yet.