Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
A curved back and shaped wood frame showcase the midcentury inspiration on the Aventura office chair. The arms offer a uniquely rounded hand rest while a leather seat adds comfort. Movement comes from the black metal five-star swivel base that includes tilt and adjustable height function.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Leather | Yes |
Product Details
| Arm Height | 27.50 in and 69.85 cm |
|---|---|
| Com | 1 |
| Cubes | 15.09 |
| Finish Shown | WDF – 318 Marcona |
| Leather | L505-002 |
| Leather Shown | L505-002 |
| Motion Type | With Casters |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 39.25 |
| Overall Product Width | 25.88 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Casual Traditional |
| Product Type | Office Chair |
| Program | Aventura |
| Roomtype | Workspace |
| Seat Depth | 20.25 in and 51.44 cm |
| Seat Height | 20 in and 50.8 cm |
| Seat Width | 19.81 (between arms at front) in |
| Shipping Weight | 81.4 |
| Total Shipping Weight | 81.4 |
| Website Material | Metal and Wood |
| Base has tilt and adjustable height function | Yes |
| Upholstered seat | Yes |
| Exposed wood frame, arms, curved oval-shaped back and swivel base caps in Marcona finish | Yes |
| Five-star swivel base with black, hooded, nonmarring casters | Yes |
| Leather: L505-002 | Yes |
| Depth | 26.81 in (68.1 cm) |
| Height | 39.25 in (99.7 cm) |
| Qty On Hand | 29 |
| Width | 25.88 in (65.74 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.