Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Bernhardt Exteriors is characterized by exceptional luxury and elegant design. The extra-wide Captiva chair offers a sophisticated spin on a classic wingback design. Expertly crafted from all-weather wicker in a herringbone weave, it features a quick-dry foam cushion and fiber back pillows perfect for relaxation on a summer’s day. Finished in Pewter Grey, the power-coated aluminum frame features tapered legs to round out this modern look.
Features
| Power | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Arm Height | 22 in and 55.88 cm |
|---|---|
| Ba | 40 in and 101.6 cm |
| Back Pillow | (2) Fiber, Knife-edge without welt |
| Com | 4.5 |
| Cubes | 58.44 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Synthetic Down |
| Cushion Product Name | #2 Exteriors Plush Cushion |
| Fabric | 6031-000 |
| Fabric Shown | 6031-000 |
| Finish Shown | MTF – Graphite and WVF – Pewter Grey |
| Frameonlysku | O1103F |
| Furniturecoveringraphite | C1103O |
| Furniturecoverinlightgrey | C1103BO |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 39 |
| Overall Product Width | 46.5 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Modern |
| Product Type | Chair 1/2 |
| Productionplant | Domestic |
| Roomtype | Outdoor |
| Seat Cushion Insert | SCEX2 – Insert |
| Seat Depth | 22 in and 55.88 cm |
| Seat Height | 17 in and 43.18 cm |
| Seat Width | 40 in and 101.6 cm |
| Shipping Weight | 30.0 |
| Total Shipping Weight | 30.0 |
| Website Material | Metal and Woven |
| Aluminum base in Graphite finish | Yes |
| Exteriors grade materials | Yes |
| Exteriors Plush seat cushion with deluxe faux down topper | Yes |
| Outdoor performance fabric | Yes |
| Powder-coated aluminum frame covered in herringbone weave all-weather wicker in Pewter Grey finish | Yes |
| Recommended throw pillow size is 21″x21″ | Yes |
| Protective cover available for an additional charge | Yes |
| Accent throw pillow available at an additional charge | Yes |
| Knife-edge fiber back pillows | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Qty On Hand | 83 |
| Depth | 40 in (101.6 cm) |
| Height | 39 in (99.06 cm) |
| Width | 46.5 in (118.11 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.